Istnieje na rynku wiele warsztatów dla managerów i programów otwartych tego typu. Sporo z nich nosi nawet tę samą nazwę „First Time Manager,” „Akademia Menedżera,” „Niezbędnik Zarządzania.” Uniwersytety i firmy szkoleniowe słusznie widzą tu potencjał. Program taki oferowany w formule otwartej ma istotne ograniczenia związane z trudnością nawiązania do kultury firmy, w której wzrastał świeżo upieczony menedżer. Tematyka, nie zawsze adekwatna do specyfiki branży, trybu pracy i wartości danej firmy, może go zdezorientować. Oczywiste dla międzynarodowej korporacji wątki mogą być nowe w firmach mniejszych, zwłaszcza rodzinnych.
Czas trwania: 3-5 dni (18- 30 x 45 min) w zależności od potrzeb
Dla kogo? - Warsztaty dla managerów: przyszłych i nowych
Co roku firmy powołują nowych kierowników spośród specjalistów, którzy odnieśli sukces. Niestety nie zawsze wyposażają ich w narzędzia niezbędne w nowej roli. Prowadzi to do wielu niepowodzeń w pracy, czasem nawet jej utraty i frustracji w życiu. Ten moment rozwojowy w jest krytyczny. Złamane kariery świetnych dotychczas specjalistów to spuścizna organizacji, które nie dbają o wyposażenie nowych kierowników w niezbędnik zarządzania. Te warsztaty są przeznaczone dla osób przygotowujących się do objęcia funkcji kierowniczej (scenariusz idealny) lub tuż po. Uczestnicy przećwiczą umiejętności związane z zarządzaniem nowym zespołem, delegowaniem zadań, zatrudnianiem, stawianiem celów, ocenianiem. Poradzą sobie w nowej rzeczywistości unikając min, którymi usiany jest ten etap rozwoju zawodowego co roku pozostawiając statystycznie największą liczbę „ofiar” wśród kadry menedżerskiej.
Moja oferta to szkolenia rozwojowe dla menedżerów i warsztaty dla liderów przeprowadzane w siedzibach firm i innych wybranych lokalizacjach. Pełna elastyczność czasu trwania i formy, a zakres merytoryczny dostosowany do potrzeb rozwojowych uczestników, strategii firmy, oczekiwań działu HR, zarządów i właścicieli firm.
Dla kogo? - Warsztaty dla menedżerów o różnym stażu
Czas trwania: 3-5 dni (18- 30 x 45 min)
Postępująca transformacja cyfrowa i wszechobecna technologia sprawiają, że nawet doświadczeni menedżerowie muszą zmodyfikować swój model zarządzania. Typowe wyzwania to: Komunikacja w dobie pracy zdalnej, zarządzanie rozproszonymi i wielopokoleniowymi zespołami. Warsztaty tworzą pomosty pomiędzy działającymi modelami i systemami zarządczymi a nowymi wyzwaniami. Udział w szkoleniu pomaga liderom dostosować się do nowych realiów i wymogów rynkowych.
Autorskie warsztaty dla menedżerów zarządzających, po pierwszych doświadczeniach niekoniecznie krótkich. Pogłębiamy tu wątki już im znane i wprowadzamy nowe tematy, głownie związane ze stylami kierowania, komunikacją, motywacją i problemami w dostarczaniu wyniku, trudnymi rozmowami. Zakres zależy od poprzednich doświadczeń szkoleniowych, branży i konkretnych potrzeb firmy w zakresie rozwoju menedżerów. Podstawowa różnica pomiędzy Niezbędnikiem Menedżera a Zasobnikiem Menedżera polega na wykorzystaniu doświadczenia uczestników w roli kierowniczej. O ile w Niezbędniku bazujemy na ich oczekiwaniach co do nowej roli, o tyle w Zasobniku pracujemy na dotychczasowym doświadczeniu w roli kierowniczej. To sprawia, że każde szkolenie jest wyjątkowe i niepowtarzalne.
Dla kogo? Warsztaty dla doświadczonych menedżerów zwłaszcza obejmujących nową rolę
Czas trwania: 3-5 dni (18- 30 x 45 min)
Na warsztatach zajmiemy się również analizą wyzwań współczesnego lidera żyjącego w otoczeniu nowych technologii i wielopokoleniowych orz wielokulturowych zespołów. Nauczymy się znajdować rozwiązania eliminujące blokady wynikające z wprowadzenia nowych modeli i trybów pracy. Sprawdzimy, jak te wyzwania zamienić w szanse i zastosować w praktyce.
Warsztaty te koncentrują się na zarządzaniu zmianą, głębszym poznaniu siebie, zarządzaniu kryzysowemu, radzeniu sobie w niepewności, komunikacji liderskiej, współpracy w skomplikowanych matrixach. Doświadczenia zawodowe stawiamy tutaj w kontekście innych aspektów życia. Pokazujemy fundamentalną wagę spójności wewnętrznej w całym życiu i jej bezpośredni związek z sukcesem zawodowym. Mówimy o dzieciach, szkole, czasie wolnym, sztuce, zdrowiu. Staramy się poznać własne ograniczenia i lepiej wykorzystać mocne strony. Zwracamy uwagę na czające się wypalenie zawodowe i inne pułapki pojawiające się na tym etapie kariery. Dotykamy tematów pomijanych w większości szkoleń, np. powagi liderskiej, pozycji etycznej i reputacji, budowania dystansu do siebie, nierozerwalnie związanego z poczuciem humoru, czyli z cechą prawdziwego lidera, czy wreszcie niezobowiązujących konwersacji (small talk), aby podczas koktajlu nie rozmawiać o taśmie produkcyjnej.
Szkolenie “Przywództwo” adresuje drugi (po pierwszym jakim była zmiana z roli specjalisty na kierownika) najbardziej krytyczny moment w karierze – zmianę na przywództwo wyższego stopnia, czyli funkcję typu General Management. Może być to objecie funkcji szefa całej linii produktowej, kategorii, kanału sprzedaży, Pionu, obszarów geograficznego. Niemal zawsze jest związane z obowiązkiem nadzorowania nowych obszarów biznesowych, skomplikowanego systemu raportowania, wielowymiarowej współpracy często z ludźmi z innych kultur. To rola, gdzie polegać już trzeba wyłącznie na pracy innych, a zaufanie do nich staje się sprawą dalszego „być albo nie być.”
Czas trwania: 1 -3 dni – w zależności od potrzeb
Dla kogo? Dla Zarządów i mniej formalnych zespołów zarządzających
U podstaw mojej metody trenerskiej leży inspirowanie do twórczej wymiany poglądów, które nie zawsze wybrzmiewają w zgiełku codzienności. Creative Leadership Workshop to warsztaty nastawione na spotkanie. Wspólnie znajdujemy kreatywne rozwiązania wyzwań wymagających nowych kontekstów i nowe potencjały w dotychczasowym środowisku i otoczeniu.
Te warsztaty przeprowadzamy poza siedzibą Państwa firmy. Czasem łączymy je z wyjazdem operowym, podczas którego doświadczamy sztuki w najwyższym wymiarze, uruchamiamy obszary naszego potencjału które nigdy nie budzą się podczas rutyny formalnych spotkań w firmie. Więcej o wyjazdach operowych tutaj.
Warsztaty rozwojowe dla liderów tworzące przestrzeń kreatywnego myślenia, zatrzymania się i jakościowej rozmowy o naszej współpracy, naszej strategii, naszych planach. Celem jest wzmocnienie wzajemnego zaufania, lepsze wzajemne poznanie się. Metodyka prowadzenia uruchamia niewypowiedziane dotąd opinie, czasem frustracje, często ujawnia konflikt, który dzięki temu nie przeradza się w destrukcyjny węzeł.
Mail - mariuszkostera@mkcl.pl
Mobile - +48 602 412 344